Redsail Laser: Skillnad mellan sidversioner

m
Ingen redigeringssammanfattning
(14 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte)
Rad 30: Rad 30:
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Loggning:''' [https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok]
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Loggning:''' [https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok]
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Underhåll:''' [[Redsail Laser - Underhåll]]
|}
|}
<br />


===Viktiga länkar===
===Viktiga länkar===
Rad 38: Rad 41:
*[https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok] - ska alltid fyllas i efter körning
*[https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok] - ska alltid fyllas i efter körning
*[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tcFGLljsVRURpn6Qlv7Y506l9JFIr-yl-oh6i-SfhaE/pubhtml?gid=946712615&single=true Loggbokssvar] - Se andras inställningar
*[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tcFGLljsVRURpn6Qlv7Y506l9JFIr-yl-oh6i-SfhaE/pubhtml?gid=946712615&single=true Loggbokssvar] - Se andras inställningar
*[[Redsail Laser - Underhåll]] - Om underhåll av maskinen


===Kursmaterial===
===Kursmaterial===
Rad 192: Rad 196:
|0.1
|0.1
|Gjuten akryl är generellt bättre för gravering än extruderad
|Gjuten akryl är generellt bättre för gravering än extruderad
|-
|PE-plast (färgad)
|400
|40
|40
|0.1
|Antagligen inte optimal, men "god nog"
|-
|-
|Gravyrlaminat av akrylplast
|Gravyrlaminat av akrylplast
Rad 229: Rad 240:
|Gäller det stämpelgummi som säljs på makerspacet, Trodat Aero från Fröbergs. Gamla parametrar
|Gäller det stämpelgummi som säljs på makerspacet, Trodat Aero från Fröbergs. Gamla parametrar
|-
|-
|Glas
|Glas (Gravyr)
|700
|300
|30
|16
|30
|13
|0.05
|0.05
|Viktigt att putsa glaset först för gott resultat
|Viktigt att putsa glaset först för gott resultat
Rad 456: Rad 467:
|
|
|Skär dåligt
|Skär dåligt
|-
|PE-Plast (färgad)
|3
|19
|90
|70
|undre kanten blir lite ojämna
|-
|-
|EVA-foam
|EVA-foam
Rad 685: Rad 703:
[[Lightburn|LightBurn]] är installerat på Makerspace datorer vid lasern. Alternativt kan man installera LightBurn på egen dator, men det kräver licens. MakerSpace har rabatt på licensen ([[Lightburn#Egen_dator|se rubriken #Egen_dator på LightBurn sidan]]).
[[Lightburn|LightBurn]] är installerat på Makerspace datorer vid lasern. Alternativt kan man installera LightBurn på egen dator, men det kräver licens. MakerSpace har rabatt på licensen ([[Lightburn#Egen_dator|se rubriken #Egen_dator på LightBurn sidan]]).


==Byte av filter==
Om ventilationen fungerar dåligt så det blir mycket rök i maskinen kan det vara dags att byta filter.
[[Fil:LaserVentilation.jpg|267px|Ventilation]]
Kontrollera först:
*Att gula spjället bakom maskinen står i läget OPEN
*Att fläkten strax under spjället är igång
*Att tryckluften startar när du startar laserskärning
*Att du kan använda laserskäraren (vilket kollar sensorer som du inte kan kolla själv)
[[Fil:Laser-ventilation-filter.jpg|265px|Filtret är en rulle med ca 20 mm tjockt fluffigt vitt material. Kan ligga i en säck och t.ex bakom laserskäraren.]]


Filtret är en rulle med ca 20 mm tjockt fluffigt vitt material. Kan ligga i en säck och t.ex bakom laserskäraren.
==Underhåll av maskinen==
===Arbetsgång===
Underhåll av lasern har en egen sida [[Redsail Laser - Underhåll]]
[[Fil:Smutsiga kläder.jpg|200px|Smutsiga kläder]]
 
#Ta på skyddskläder
#Öppna den röda lådan på baksidan om lasermaskinen
#Slidar ut filterramen
#Klickar loss filtret
#Stoppar ner det i en sopsäck (det är rejält skitigt)
#Tar fram rullen med filtermatta
#Klipper av en lagom lång bit
#Klickar fast det i ramen och stoppar in ramen, stänger lådan
#Testar att det nu fungerar bra, annars rapportera att det är fel på ventilationen
 
==Logg för underhåll av maskinen==
Loggen blev lite för stor för att ha på denna sida, så den är flyttad till undersidan [[Redsail Laser - Maskinlogg]]


==Externa länkar==
==Externa länkar==
Rad 723: Rad 714:
*[https://www.youtube.com/watch?v=4E7UYshYx0E Tips på hur man kan måla mönster med hjälp av lasergraverad akryl]
*[https://www.youtube.com/watch?v=4E7UYshYx0E Tips på hur man kan måla mönster med hjälp av lasergraverad akryl]
*[https://github.com/HalfVoxel/fusion360-tools Script for exporting all flat surfaces in a model from Fusion 360]
*[https://github.com/HalfVoxel/fusion360-tools Script for exporting all flat surfaces in a model from Fusion 360]
Laser cutter and engraver.


==Bilder==
==Bilder==
Rad 773: Rad 767:
[https://github.com/jnweiger/ruida-laser Lite kod för ruida protocollet]
[https://github.com/jnweiger/ruida-laser Lite kod för ruida protocollet]
[[Kategori:Laser]]
[[Kategori:Laser]]
[[Kategori:Papper]]
[[Kategori:Stora rummet]]
[[Kategori:Skivmaterial]]
[[Kategori:Trä]]
[[Kategori:Läder]]
[[Kategori:Textil]]
[[Kategori:Plast]]
[[Kategori:Mekanisk ytbehandling]]
[[Kategori:Kemisk ytbehandling]]
[[Kategori:Obligatorisk Introkurs]]
[[Kategori:Betala för maskinanvändning]]
[[Kategori:Träarbete - reducerande]]
[[Kategori:Plastarbete - reducerande]]
[[Kategori:Metall]]
1

redigering