Bordssåg, Meec MJ2325B: Skillnad mellan sidversioner

ingen redigeringssammanfattning
Ingen redigeringssammanfattning
Ingen redigeringssammanfattning
 
(22 mellanliggande sidversioner av 5 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{{Museum}}
{| style="clear: right; float: right; width: 20em; padding: 0.3em; margin: 0.5em 0 0.5em 1em; border: 1px solid #A3B1BF; background: #f5faff; text-align: left; font-size: 100%; line-height: 1.5em;"
{| style="clear: right; float: right; width: 20em; padding: 0.3em; margin: 0.5em 0 0.5em 1em; border: 1px solid #A3B1BF; background: #f5faff; text-align: left; font-size: 100%; line-height: 1.5em;"
|-
|-
| align="center" | '''Snabbfakta Bordssåg, Meec MJ2325B'''
| align="center" |'''Snabbfakta Bordssåg, Meec MJ2325B'''
|-
|-
|[[Fil:IMG 0093.jpg|175px|center]]
|[[Fil:IMG 0093.jpg|175px|center]]
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Användning:''' Fri användning efter att ha läst igenom instruktionshäftet
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Användning:''' Fri användning efter att ha läst igenom instruktionshäftet
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Modell:''' Meec MJ2325B
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Modell:''' Meec MJ2325B
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Effekt:''' 2,2 kW
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Effekt:''' 2,2 kW
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Bokning:''' Först till kvarn  
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Bokning:''' Först till kvarn
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Kostnad:''' Fri  
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Kostnad:''' Fri
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Loggning:''' Inget  
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Loggning:''' Inget
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Plats:''' Trärummet
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Plats:''' Trärummet
|}
|}


== Generell Information ==
== '''Denna maskin är såld. Den nya maskinen är [[Bordssåg, Hammer K3 Winner]]''' ==
 
== '''This machine is sold. The new machine is [[Bordssåg, Hammer K3 Winner]]''' ==
 
==Generell information==
Bordssåg, Meec MJ2325B. En medelstor bordssåg med gjutjärnsbord.
Bordssåg, Meec MJ2325B. En medelstor bordssåg med gjutjärnsbord.


'''Motor:''' 2.2 kW (3 HP), 2800 RPM, 220-240V
Motor: 2.2 kW (3 HP), 2800 RPM, 220-240V
 
Klinga: Passar klingor upp till 254mm och med 25,4mm (1") hål. Finns adapterring för kunna använda klinga med 30mm hål.
 
Såghöjd: 75mm<br />
==Säkerhetsinformation==
 
*'''Wear safety glasses and turn on the dust extractor'''
*'''The Riving Knife is the most important safety feature and may not be removed'''
*Be certain that the blade is sharp and that it is the right blade for your work
*Set the blade so that it extends no more that 5 mm above the stock to be cut
*Stand to one side of the operation blade, do not reach across it
*Make sure that the stock is fully past the blade before turning the saw off
*Keep hands at least 15 cm from the blade. Use push sticks when cutting closer
*Rough stock must be surfaced and at least one side jointed before being cut
*'''Never cut stock free hand'''
*Use only new stock that is free of knots, splits and warp
*Use a push stick to push small scrap away
*Cross cutting on the table saw is dangerous. 30 cm cross cuts or under should be made on the BOSCH sliding compound miter saw
*As you complete your work, turn off the saw and remain until the blade has stopped
*Clear the saw of dust and waste. Return the saw blade to zero settings. Sweep the work area!


'''Klinga:''' 254mm med 25,4mm hål
==Handhavande av maskinen==
===Manual===


'''Såghöjd:''' 75mm
Manual finns [http://www.macma.nz/upload/files/MJ2325B.pdf här].


== Godkända material ==
===Material===  


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Rad 48: Rad 74:
|
|
|-
|-
|Laminatgolv  
|Laminatgolv
|Nej
|Nej
|Det räcker med en att du sågar 20cm i materialet för att göra klingan obrukbar. Riskerar att förstöra sågen.
|Det räcker med att du sågar 20cm i materialet för att göra klingan obrukbar. Riskerar att förstöra sågen.
|-
|-
|Plywood
|Plywood
Rad 59: Rad 85:
|Ja
|Ja
|Sliter mycket på klingan och för bra resultat behövs oftast en klinga med många tänder och rätt vinkel på tänderna.
|Sliter mycket på klingan och för bra resultat behövs oftast en klinga med många tänder och rätt vinkel på tänderna.
|-
|Tryckimpregnerat/Pressure treated wood
|Nej
|Dust is not safe in our closed environment.
|-
|-
|Metall
|Metall
|Nej
|Nej
|All form av metall är helt förbjuden även om du byter till en klinga som klarar metall.
|All form av metall är helt förbjuden även om du byter till en klinga som klarar metall.
|-
|Stone (lightweight chalk, limestone, ...)
|Nej
|Any kind of stone-like material is prohibited, even with a dedicated blade
|}
|}


== Underhåll ==
===Användarinstruktioner===
Se till att koppla in dammsugare innan du använder den!
 
'''''Skriv något om hur man ställer de olika vinklarna'''''
 
==Förbrukningsmaterial==
We have some spare blades. When a blade does not cut properly, change the blade and label it "Dull" and store it until we have enough of them to bring to resharpening. 
 
==Underhåll och reservdelar==
 
===Underhåll===
 
*Daily
**Visual check whether unit or parts are damaged
**Check whether power cable is damaged
**Check if the riving knife is installed and raised enough.
 
*Monthly
**Använd WD40 tillsammans med stålborste och stålull för att få bort rost. Smörj sedan in bordet i parafinolja och torka av med trasa.
**Check the v-belt
*Annually
**Deep cleaning of the machine, adjusting of the top plates
*TODO
**Make some zero clearance inserts. Add the .dxf to the wiki for lasercutting.
**Installera och koppla in spånsugen till sågen
**Bygga stålram av L-profiler för att kunna sätta på fötter.
**Bygga färdigt fräsbordet. Anhåll finns hos Pär B #2073. Det som behöver göras är att bygga en fräsplatta och såga hål i MDF-skivan.
 
===Reservdelar===
We have one spare v-belt. 


== Bra Länkar ==
Sälj idag ny under namnet MJ2325B. Kontakta någon av återförsäljarna för reservdelar.


Manual finns [http://www.macma.nz/upload/files/MJ2325B.pdf här].
#


[https://www.youtube.com/watch?v=F8kUMwluwMk Instruktionsvideo] för den som inte är erfaren.
==Logg==


== Status ==
*2020-01-XX - Worm gear and high adjustment screw replaced. Deep cleaning and greasing of the axles. Fence adjusted.
*2017-05-12 - Sågen fungerar och går att använda men behöver kopplas in till spånsugen. Dessutom behöver en ram tillverkas för att kunna installera fötter.
*2017-04-XX - Sågen installerad, klingan justerad och sågbordet inoljat.


2017-05-12 - Sågen fungerar och går att använda men behöver kopplas in till spånsugen. Dessutom behöver en ram tillverkas för att kunna installera fötter.
*


== Logg ==
==Länkar==


2017-04-XX - Sågen installerad, klingan justerad och sågbordet inoljat.
[https://www.youtube.com/watch?v=F8kUMwluwMk Instruktionsvideo] för hur man använder en bordssåg.


== Att göra ==
[https://www.youtube.com/watch?v=pT8ByRTzO6M My Top 4 Table Saw Jigs & Accessories: How to Make Them - Pask Makes]


* Installera och koppla in spånsugen till sågen
[https://paskmakes.com/product/pushstick-template/ Plans for pushsticks]
* Bygga stålram av L-profiler för att kunna sätta på fötter.
* Bygga färdigt fräsbordet. Anhåll finns hos Pär B #2073. Det som behöver göras är att bygga en fräsplatta och såga hål i MDF-skivan.


== Ägandeförhållande ==
==Ägare==
Denna maskin är utlånad av Pär Blomberg #2073 till Stockholm Makerspace


Denna maskin är utlånad av Pär Blomberg #2073 till Stockholm Makerspace
==Gallery==
== Bilder ==
<br />