Hoppa till innehållet

Bordssåg, Meec MJ2325B: Skillnad mellan sidversioner

ingen redigeringssammanfattning
Ingen redigeringssammanfattning
 
(14 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{{Museum}}
{| style="clear: right; float: right; width: 20em; padding: 0.3em; margin: 0.5em 0 0.5em 1em; border: 1px solid #A3B1BF; background: #f5faff; text-align: left; font-size: 100%; line-height: 1.5em;"
{| style="clear: right; float: right; width: 20em; padding: 0.3em; margin: 0.5em 0 0.5em 1em; border: 1px solid #A3B1BF; background: #f5faff; text-align: left; font-size: 100%; line-height: 1.5em;"
|-
|-
Rad 20: Rad 21:
|}
|}


==Generell Information==
== '''Denna maskin är såld. Den nya maskinen är [[Bordssåg, Hammer K3 Winner]]''' ==
 
== '''This machine is sold. The new machine is [[Bordssåg, Hammer K3 Winner]]''' ==
 
==Generell information==
Bordssåg, Meec MJ2325B. En medelstor bordssåg med gjutjärnsbord.
Bordssåg, Meec MJ2325B. En medelstor bordssåg med gjutjärnsbord.


'''Motor:''' 2.2 kW (3 HP), 2800 RPM, 220-240V
Motor: 2.2 kW (3 HP), 2800 RPM, 220-240V
 
Klinga: Passar klingor upp till 254mm och med 25,4mm (1") hål. Finns adapterring för kunna använda klinga med 30mm hål.


'''Klinga:''' Passar klingor upp till 254mm och med 25,4mm (1") hål. Finns adapterring för kunna använda klinga med 30mm hål.
Såghöjd: 75mm<br />
==Säkerhetsinformation==


'''Såghöjd:''' 75mm
*'''Wear safety glasses and turn on the dust extractor'''
*'''The Riving Knife is the most important safety feature and may not be removed'''
*Be certain that the blade is sharp and that it is the right blade for your work
*Set the blade so that it extends no more that 5 mm above the stock to be cut
*Stand to one side of the operation blade, do not reach across it
*Make sure that the stock is fully past the blade before turning the saw off
*Keep hands at least 15 cm from the blade. Use push sticks when cutting closer
*Rough stock must be surfaced and at least one side jointed before being cut
*'''Never cut stock free hand'''
*Use only new stock that is free of knots, splits and warp
*Use a push stick to push small scrap away
*Cross cutting on the table saw is dangerous. 30 cm cross cuts or under should be made on the BOSCH sliding compound miter saw
*As you complete your work, turn off the saw and remain until the blade has stopped
*Clear the saw of dust and waste. Return the saw blade to zero settings. Sweep the work area!


==Godkända material==
==Handhavande av maskinen==
===Manual===
 
Manual finns [http://www.macma.nz/upload/files/MJ2325B.pdf här].
 
===Material===  


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Rad 59: Rad 85:
|Ja
|Ja
|Sliter mycket på klingan och för bra resultat behövs oftast en klinga med många tänder och rätt vinkel på tänderna.
|Sliter mycket på klingan och för bra resultat behövs oftast en klinga med många tänder och rätt vinkel på tänderna.
|-
|Tryckimpregnerat/Pressure treated wood
|Nej
|Dust is not safe in our closed environment.
|-
|-
|Metall
|Metall
Rad 68: Rad 98:
|Any kind of stone-like material is prohibited, even with a dedicated blade
|Any kind of stone-like material is prohibited, even with a dedicated blade
|}
|}
===Användarinstruktioner===
Se till att koppla in dammsugare innan du använder den!
'''''Skriv något om hur man ställer de olika vinklarna'''''
==Förbrukningsmaterial==
We have some spare blades. When a blade does not cut properly, change the blade and label it "Dull" and store it until we have enough of them to bring to resharpening. 


==Underhåll och reservdelar==
==Underhåll och reservdelar==


'''Sågbord'''
===Underhåll===


Använd WD40 tillsammans med stålborste och stålull för att få bort rost. Smörj sedan in bordet i parafinolja och torka av med trasa.
*Daily
**Visual check whether unit or parts are damaged
**Check whether power cable is damaged
**Check if the riving knife is installed and raised enough.  


'''Reservdelar'''
*Monthly
**Använd WD40 tillsammans med stålborste och stålull för att få bort rost. Smörj sedan in bordet i parafinolja och torka av med trasa.
**Check the v-belt
*Annually
**Deep cleaning of the machine, adjusting of the top plates
*TODO
**Make some zero clearance inserts. Add the .dxf to the wiki for lasercutting.
**Installera och koppla in spånsugen till sågen
**Bygga stålram av L-profiler för att kunna sätta på fötter.
**Bygga färdigt fräsbordet. Anhåll finns hos Pär B #2073. Det som behöver göras är att bygga en fräsplatta och såga hål i MDF-skivan.


Sälj idag ny under namnet MJ2325B. Kontakta någon av återförsäljarna för reservdelar.
===Reservdelar===
We have one spare v-belt.


==Bra Länkar==
Sälj idag ny under namnet MJ2325B. Kontakta någon av återförsäljarna för reservdelar.


Manual finns [http://www.macma.nz/upload/files/MJ2325B.pdf här].
#


[https://www.youtube.com/watch?v=F8kUMwluwMk Instruktionsvideo] för hur man använder en bordssåg.
==Logg==


==Status==
*2020-01-XX - Worm gear and high adjustment screw replaced. Deep cleaning and greasing of the axles. Fence adjusted.
*2017-05-12 - Sågen fungerar och går att använda men behöver kopplas in till spånsugen. Dessutom behöver en ram tillverkas för att kunna installera fötter.
*2017-04-XX - Sågen installerad, klingan justerad och sågbordet inoljat.


2017-05-12 - Sågen fungerar och går att använda men behöver kopplas in till spånsugen. Dessutom behöver en ram tillverkas för att kunna installera fötter.
*


==Logg==
==Länkar==


2017-04-XX - Sågen installerad, klingan justerad och sågbordet inoljat.
[https://www.youtube.com/watch?v=F8kUMwluwMk Instruktionsvideo] för hur man använder en bordssåg.


==Att göra==
[https://www.youtube.com/watch?v=pT8ByRTzO6M My Top 4 Table Saw Jigs & Accessories: How to Make Them - Pask Makes]


*Installera och koppla in spånsugen till sågen
[https://paskmakes.com/product/pushstick-template/ Plans for pushsticks]
*Bygga stålram av L-profiler för att kunna sätta på fötter.
*Bygga färdigt fräsbordet. Anhåll finns hos Pär B #2073. Det som behöver göras är att bygga en fräsplatta och såga hål i MDF-skivan.


==Ägandeförhållande==
==Ägare==
Denna maskin är utlånad av Pär Blomberg #2073 till Stockholm Makerspace


Denna maskin är utlånad av Pär Blomberg #2073 till Stockholm Makerspace
==Gallery==
==Bilder==
<br />