Bordssåg, Meec MJ2325B: Skillnad mellan sidversioner

ingen redigeringssammanfattning
Ingen redigeringssammanfattning
 
(6 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{{Museum}}
{| style="clear: right; float: right; width: 20em; padding: 0.3em; margin: 0.5em 0 0.5em 1em; border: 1px solid #A3B1BF; background: #f5faff; text-align: left; font-size: 100%; line-height: 1.5em;"
{| style="clear: right; float: right; width: 20em; padding: 0.3em; margin: 0.5em 0 0.5em 1em; border: 1px solid #A3B1BF; background: #f5faff; text-align: left; font-size: 100%; line-height: 1.5em;"
|-
|-
Rad 20: Rad 21:
|}
|}


<br />
== '''Denna maskin är såld. Den nya maskinen är [[Bordssåg, Hammer K3 Winner]]''' ==
 
== '''This machine is sold. The new machine is [[Bordssåg, Hammer K3 Winner]]''' ==


==Generell information==
==Generell information==
Rad 82: Rad 85:
|Ja
|Ja
|Sliter mycket på klingan och för bra resultat behövs oftast en klinga med många tänder och rätt vinkel på tänderna.
|Sliter mycket på klingan och för bra resultat behövs oftast en klinga med många tänder och rätt vinkel på tänderna.
|-
|Tryckimpregnerat/Pressure treated wood
|Nej
|Dust is not safe in our closed environment.
|-
|-
|Metall
|Metall
Rad 91: Rad 98:
|Any kind of stone-like material is prohibited, even with a dedicated blade
|Any kind of stone-like material is prohibited, even with a dedicated blade
|}
|}
 
===Användarinstruktioner===
===Användarinstruktioner===
Se till att koppla in dammsugare innan du använder den!
Se till att koppla in dammsugare innan du använder den!
Rad 138: Rad 145:


[https://www.youtube.com/watch?v=F8kUMwluwMk Instruktionsvideo] för hur man använder en bordssåg.
[https://www.youtube.com/watch?v=F8kUMwluwMk Instruktionsvideo] för hur man använder en bordssåg.
[https://www.youtube.com/watch?v=pT8ByRTzO6M My Top 4 Table Saw Jigs & Accessories: How to Make Them - Pask Makes]
[https://paskmakes.com/product/pushstick-template/ Plans for pushsticks]


==Ägare==
==Ägare==