Redsail Laser - Underhåll: Skillnad mellan sidversioner

ingen redigeringssammanfattning
Ingen redigeringssammanfattning
Ingen redigeringssammanfattning
 
(26 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte)
Rad 6: Rad 6:


==Att göra==
==Att göra==
Byta ut alla tre fönster mot nya i kraftigare akryl (5mm eller tjockare), eventuellt i [https://www.plexiglas-shop.com/GB/en/hard-coated-8c0h0k4qcqy/plexiglas-optical-clear-0a000-hc-6smxof3g2cu~p.html hårdbelagd akryl] för att öka reptåligheten?
 
* Byta ut alla tre fönster mot nya i kraftigare akryl (5mm eller tjockare), eventuellt i [https://www.plexiglas-shop.com/GB/en/hard-coated-8c0h0k4qcqy/plexiglas-optical-clear-0a000-hc-6smxof3g2cu~p.html hårdbelagd akryl] för att öka reptåligheten?


==Översikt av laserns delar==
==Översikt av laserns delar==
Rad 12: Rad 13:
<gallery>
<gallery>
Fil:Laser huvudet.png|miniatyr|Huvudet på lasern
Fil:Laser huvudet.png|miniatyr|Huvudet på lasern
</gallery>
</gallery>I huvudet sitter det en lins som fokuserar laserstrålarna till en fokuspunkt. Det är närheten av fokuspunkten som lasern skär.
[[Fil:Lins rays.png|ingen|miniatyr|164x164px]]


==Felsökning==
==Felsökning==
Rad 26: Rad 28:
|Lasern skär dåligt eller inte alls
|Lasern skär dåligt eller inte alls
|I stor andel av felen som sker med lasern så är det nästan alltid lins eller speglar.
|I stor andel av felen som sker med lasern så är det nästan alltid lins eller speglar.
# Kontrollera så att du har rimliga styrkor och hastigheter. Jämför gärna med loggboken.
# Kontrollera så att du har rimligt fokus. Använd fokus-distansen som finns vid lasern.
# Känn på laserhuvudet efter att du har gjort en körning i ett par minuter. Är det varmt? Då kan lasern behöva kalibreras om. Skriv gärna om detta på slack, och hjälp gärna till med kalibreringen (går alltid att lära sig av en medlem om du inte vet hur man gör det).
# Kontrollera linsen, se [[Redsail Laser - Underhåll#Underhåll av linsen|underhåll av linsen]] för detaljer
# Kontrollera linsen, se [[Redsail Laser - Underhåll#Underhåll av linsen|underhåll av linsen]] för detaljer
## Linsen ska vara ren. Om den är smutsig så rengör den med isopropanol. Blir den inte ren så behöver linsen bytas.
## Linsen ska vara ren. Om den är smutsig så rengör den med isopropanol. Blir den inte ren så behöver linsen bytas.
## Linsen ligger åt rätt håll.
## Linsen ligger åt rätt håll.
## Linsen sitter i rätt del av tuben.
## Linsen sitter i rätt del av tuben.
# Blir laserhuvudet varm efter lasern kört några minuter? Då behöver speglarna justeras
|-
|-
|Lasern skär olika bra på olika delar av bordet
|Lasern skär olika bra på olika delar av bordet
Rad 45: Rad 49:
|-
|-
|Lasern är rökfylld
|Lasern är rökfylld
|När blev filteret bytt senast? Om det är några månader sedan behöver det antagligen bytas
|När blev filteret bytt senast? Om det är några månader sedan behöver det antagligen bytas. Historiskt har det bytts ungefär var tredje månad men beroende på hur mycket och vad som har skärts så kan det behövs betydligt oftare.
Se sektionen om  [[Redsail Laser - Underhåll#Byte av filter|byte av filter]]  längre ner.
|-
|Lasern är på, men vägrar starta laserstrålen
|Om lampan inte blir grön när du trycker på den svarta knappen så kontrollera att luckorna är ordentligt stängda.
Lampan ovanför lasern är gul i vanliga fall, och blir grön när laserstrålen är aktiv.
|-
|Lasern är av efter att tryckt på gröna knappen
|Det betyder att själva laser maskinen inte får ström. Kolla följande i ordning:
 
* Kolla att något nödstoppen inte är på.
* Strömkakbeln sitter i ordentligt.
* Kolla i el centralen om jordfelsbrytaren eller säkringen har gått. Uttaget som lasern sitter på hör till den högra el centralen i skåpet med två el centraler straxt utanför trärummet.
|-
|Det går inte att skicka filen från lightburn till lasern. Lightburn säger något i stil med "The laser might be busy".
|
* Se till så att lasern är påslagen och inte kör något jobb just nu.
* Högerklicka på "Devices" knappen i lightburn. Då försöker den ansluta till lasern igen. Om det lyckas så kommer det stå med liten text längst ner i fönstret.
* Laserns minne kan vara fullt. Gå till lasern, tryck på "Files" och radera ett par filer och försök sedan igen.
|}
|}


==Underhåll av linsen==
==Underhåll av linsen==
De sitter en lins i huvudet på lasern. Den behöver rengöras då och då med isopropanol. Efter ett tag så kan fläckarna på den bli permanenta och då behöver den bytas ut mot en ny.
De sitter en lins och två packningar i huvudet på lasern. Lisen behöver rengöras då och då med isopropanol. Efter ett tag så kan fläckarna på den bli permanenta och då behöver den bytas ut mot en ny. Packningarna behöver också bytas ibland.
 
# Börja med att plocka bort några av stängerna under huvudet för att få mera plats
# Koppla ur tryckluftsslangen genom att samtidigt som du trycker in den blå gummiringen dra ut slangen. Det ska inte behövas mycket kraft alls. För att sätta in slangen igen så trycker du bara in den i gummiringen utan att hålla in ringen.
# Lossa sedan skruven som du normalt använder för att justera in fokuset. Du kan nu plocka loss huvudet


<gallery>
<gallery>
Fil:Lins verktyg.png|miniatyr|Verktyg för att plocka ur och sätta in linsen
Fil:Lins verktyg.png|miniatyr|Verktyg för att plocka ur och sätta in linsen
Fil:Laser huvudet helt.png|miniatyr|Laserhuvudet avplockat från lasern
Fil:Laser huvudet bitar.png|miniatyr|Huvudet med trycklufts delen borttagen
</gallery>
</gallery>
Vi ska nu plocka ur linsen ur röret som den sitter i.
# Skruva loss den nedre delen för tryckluften
# Om du kollar nerifrån in i röret så ser du linsen och en metallring med två hål som håller fast linsen
# Verktyget längst till vänster i bilderna ovan har två piggar som passar hålen i ringen. Använd verktyget för att skruva loss ringen.
# Linsen är omtålig och går sönder om du tappar den från för hög höjd
Du har nu fått ut de olika delarna, linsen, metallringen och två packningar. Se bilden till vänster nedan för hur de ska sitta i röret.
<gallery>
Fil:Lins delar.png|Delarna som sitter i röret
Fil:Linsen ner.png|Röret med lisen taget sett nedanifrån. Den gängade delen av röret som är mot bilden är där tryckluftsdelen sitter.
Fil:Lins upp.png|Röret med linsen taget sett ovanifrån.
</gallery>
# Packningarna ska vara mjölkvita. Är de brända eller verkar torra behöver de bytas
# Rengör linsen med isopropanol och "lins tissue" som finns i underhållsskåpet
## Nya linser och packningar finns också i skåpet
<gallery>
Fil:Laser alla delar.png|miniatyr|Alla delarna i huvudet tillsammans med verktyget
</gallery>
Nu ska vi sätta ihop det igen
# Den knepigaste steget är att sätta tillbaka linsen i röret
## Delarna ska sitta i samma ordning som i bilden
## Linsen ska ligga så att den förstorar om du tittar ner i röret ovanifrån och förminskar om du tittar in i den nedanifrån
## Lägg linsen i rätt ände av röret. Den ska ligga i den längre sektionen, se bilderna längre upp på det kompletta huvudet. Placeringen är beroende av vilket fokus avstånd linsen har. Våran lins har fokus avstånd 63.5mm så ska sitta på plats 3 i bilden.
## Skruva tillbaka metallringen med verktyget
# Skruva tillbaka den nedre delen på huvudet med tryckluften
# Sätt tillbaka huvudet i lasern och skruva åt den stora ringen
# Sätt in tryckluftsslangen
[[Fil:Lens placement.png|ingen|miniatyr|309x309px]]


==Effekt mätning==
==Effekt mätning==
Rad 65: Rad 129:


==Byte av filter==
==Byte av filter==
Om ventilationen fungerar dåligt så det blir mycket rök i maskinen kan det vara dags att byta filter. Det här behöver göras ca var fjärde månad.
Om ventilationen fungerar dåligt så det blir mycket rök i maskinen kan det vara dags att byta filter. Det här behöver göras ca var tredje månad.


[[Fil:LaserVentilation.jpg|267px|Ventilation]]
[[Fil:LaserVentilation.jpg|267px|Ventilation]]
Rad 85: Rad 149:
#Öppna den röda lådan på baksidan om lasermaskinen
#Öppna den röda lådan på baksidan om lasermaskinen
#Slidar ut filterramen
#Slidar ut filterramen
#Klickar loss filtret
#Klickar loss filtret (de fyra kanterna på delen som inte har gallret kan brytas ut 90 grader)
#Stoppar ner det i en sopsäck (det är rejält skitigt)
#Stoppar ner det i en sopsäck (det är rejält skitigt)
#Tar fram rullen med filtermatta
#Tar fram rullen med filtermatta (vitt fluff, står bakom lasern intill ventilationsröret)
#Klipper av en lagom lång bit
#Klipper av en lagom lång bit
#Klickar fast det i ramen och stoppar in ramen, stänger lådan
#Klickar fast det i ramen
#Stoppa in ram i lådan. Här är det viktigt filtret är vänt mot själva lasern och baksidan av ramen med gallret är mot ventilations öppningen. Annars kan filtret lossna från ramen pga draget från ventilationen.
#Stäng lådan och skriv upp datumet för bytet i loggen
#Testar att det nu fungerar bra, annars rapportera att det är fel på ventilationen
#Testar att det nu fungerar bra, annars rapportera att det är fel på ventilationen


==Logg==
==Logg==
=== 2025 ===
'''2025-02-04:''' Second mirror fixture replaced. Screws that hold the boom tightned. Lens replaced. Mirrors aligned. Filter replaced.
'''2025-01-09:''' Lens replaced, but it's not the correct type. We ran out of the normal ones. Mirrors aligned.
'''2025-01-06:''' Lid for the laser was fixed and strenghted.
===2024===
'''2024-12-14:''' Replaced laser head. Greased all the grease nipples except one on the right Y-axis that is not possible to reach. X-axis left pulley assembly was fixed after it broke a few weeks earlier. New bearings for it. New axle and stop to prevent the belt from leaving the pulley was made on the lathe.
'''2024-11-20:''' Cleaned mirrors and lens. Replaced filter. Aligned mirrors. Laser power was measured to 90W just before the first mirror.
'''2024-09-18:''' Replaced filter.
'''2024-07-03:''' Replaced filter.
'''2024-06-29:''' Cleaned mirrors and lens.
'''2024-05-01:''' Replaced filter.
'''2024-03-13:''' Cleaned mirrors and lens.


===2023===
===2023===
'''2023-12-08:''' Replaced lens. Levelled the machines frame. Adjusted squareness of x-y. Adjusted mirrors.
'''2023-12-06:''' Replaced end switch for y axis. Replaced cables to x axis motor controller, because it only went in one direction. It seems that the controller didn't get the direction signal
'''2023-09-16''': Switched the power supply to a new one, the new one is Cloudray Z100
'''2023-09-16''': Switched the power supply to a new one, the new one is Cloudray Z100


429

redigeringar