2
redigeringar
Arru (diskussion | bidrag) (→Material: länk till shoppen för PLA) |
Rbackman (diskussion | bidrag) (Link to Ultimaker 2+ manauls) |
||
| (2 mellanliggande sidversioner av en annan användare visas inte) | |||
| Rad 23: | Rad 23: | ||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Munstycke:''' 0,25mm -> 0,8mm | | style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Munstycke:''' 0,25mm -> 0,8mm | ||
|- | |- | ||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Utskriftsyta:''' Uppvärmd | | style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Utskriftsyta:''' Uppvärmd flexibel PEI-platta | ||
|- | |- | ||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Bokning:''' Först till kvarn | | style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Bokning:''' Först till kvarn | ||
| Rad 102: | Rad 102: | ||
|80C | |80C | ||
|Väldigt [https://sv.wikipedia.org/wiki/Hygroskopi hygroskopiskt], måste torkas före utskrift! | |Väldigt [https://sv.wikipedia.org/wiki/Hygroskopi hygroskopiskt], måste torkas före utskrift! | ||
|- | |- | ||
|Bronzefill | |Bronzefill | ||
| Rad 130: | Rad 123: | ||
|60C | |60C | ||
| | | | ||
|- | |||
|Woodfill Fine | |||
|Colorfabb | |||
| style="background:#ffdd99;" |NJA | |||
|210C | |||
|60C | |||
|Får ej stå still med uppvärmd nozzle, förkolnar! Blir bäst med lagertjocklek 0.2mm eller tjockare. 0.6mm nozzle rekommenderas. | |||
|- | |- | ||
|Corkfill | |Corkfill | ||
| Rad 190: | Rad 190: | ||
==Handhavande== | ==Handhavande== | ||
=== Ladda/Byta Material === | |||
[https://support.ultimaker.com/s/article/1667337915871 Manual] | |||
===Ladda/Byta Material=== | ===Ladda/Byta Material=== | ||
[https://ultimaker.com/en/resources/18773-changing-the-material-and-nozzle Ultimaker Support - Changing Filament] | [https://ultimaker.com/en/resources/18773-changing-the-material-and-nozzle Ultimaker Support - Changing Filament] | ||
redigeringar