Cutting Machine Silhouette Curio 2: Skillnad mellan sidversioner
Arru (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Arru (diskussion | bidrag) (faktaruta) |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
{| style="clear: right; float: right; width: 20em; padding: 0.3em; margin: 0.5em 0 0.5em 1em; border: 1px solid #A3B1BF; background: #f5faff; text-align: left; font-size: 100%; line-height: 1.5em;" | |||
|- | |||
| align="center" |'''Silhouette Curio 2 info''' | |||
|- | |||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Usage:''' free for all | |||
|- | |||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Model:''' Silhouette Curio 2 | |||
|- | |||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Work surface:''' 12x12" | |||
|- | |||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Booking:''' First come, first serve | |||
|- | |||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Cost:''' None (but vinyl by the dm is purchased in web store) | |||
|- | |||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Logging:''' None | |||
|- | |||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Location:''' Big Room | |||
|} | |||
Curio 2 kan skära i vinyl och papper, samt plotta med pennor, gravera, trycka relief och foliera på passande material. | Curio 2 kan skära i vinyl och papper, samt plotta med pennor, gravera, trycka relief och foliera på passande material. | ||
Versionen från 3 oktober 2025 kl. 15.36
| Silhouette Curio 2 info |
| Usage: free for all |
| Model: Silhouette Curio 2 |
| Work surface: 12x12" |
| Booking: First come, first serve |
| Cost: None (but vinyl by the dm is purchased in web store) |
| Logging: None |
| Location: Big Room |
Curio 2 kan skära i vinyl och papper, samt plotta med pennor, gravera, trycka relief och foliera på passande material.
⚠️ Det elektrostatiska skärbordet måste användas med skyddsplast ovanpå, annars kan det skadas permanent av kniven.
Handhavande
- Starta maskinen med långt tryck på strömknappen på högra sidan
- Se till att det elektrostatiska skärbordet (målad metallyta, utan upphöjda kanter) sitter monterat i skäraren. För att byta, dra bordet rakt ut mot dig, efter ungefär halva vägen kan det lyftas ut.
- Se till att den transparenta skyddsplasten ligger över skärbordet, kant till kant, använd en mjuk skrapa vid behov för att få plasten platt
- Tryck på touch-knappen som aktiverar det elektrostatiska fästet [bild eller beskrivning av ikonen]
- Lägg på materialet som ska skäras.
- Materialet måste vara absolut utplattat för att fästa väl elektrostatiskt
- Det går också bra att lägga en vanlig Cameo-matta ovanpå
- Vänta en stund (c:a 1 minut) för att fästet ska hårdna
- Försök att röra på materialet med handens alla fingrar. Om det håller emot så är fästet bra nog för att skära.
- Om det du ska skära inte fäster väl, byt till "debris"-plattan (den är plast rakt igenom och med upphöjda kanter) och tejpa fast en Cameo-matta på den.
- Välj verktyg. Verktygen byts genom att dra ut delen som sticker ut framåt för att lossa, sen ta ut verktyget uppåt, och samma procedur baklänges för att sätta i nytt verktyg.
- Den helt vita kniven är "auto depth", och lämplig om du ska skära men inte vet exakt vilken inställning du vill ha.
- Starta Silhouette Studio på datorn vid skärmaskinerna
- Öppna din design och justera storlek och placering
- Om du ska använda Cameo-matta för att matcha placeringen exakt, se till att välja Cameo mat bland alternativen till höger i fönstret, och justera transparensen så att du kan se linjer och nummer
- Tryck på fliken "SEND"
- Välj de(t) verktyg du satt i, och det material du ska använda.
- Ställ in tryck och skärdjup.
- För textiltransfer, schabloner och liknande, välj "mirror" om du inte redan spegelvänt din design
- Tryck på Send
- Nu skärs/ritas/graveras din design