Redsail Laser: Skillnad mellan sidversioner
Ainali (diskussion | bidrag) |
Ainali (diskussion | bidrag) (om introkurs) |
||
| Rad 4: | Rad 4: | ||
|- | |- | ||
| align="center" | '''Snabbfakta Redsail laserskärare''' | | align="center" | '''Snabbfakta Redsail laserskärare''' | ||
|- | |||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Användning:''' Inroduktionskurs krävs | |||
|- | |- | ||
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Modell:''' [http://www.redsailcnc.com/PRODUCT/55.html CM1490] | | style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" | '''Modell:''' [http://www.redsailcnc.com/PRODUCT/55.html CM1490] | ||
Versionen från 4 november 2015 kl. 17.28
Laserskärare Redsail CM1490
| Snabbfakta Redsail laserskärare |
| Användning: Inroduktionskurs krävs |
| Modell: CM1490 |
| Arbetsyta: 90 x 140 cm |
| Max hastighet: 1000 mm/s |
| Upplösning: 2500 DPI |
| Bokning: Bokningssystem |
| Kostnad: 1 kr/minut |
| Loggning: Loggbok |
- Introduktionskurs
- Bokningssystem
- Betalning 1kr/minut. Om du har flera små jobb är det rekommenderat att slå ihop dem till en betalningför att minska effekten av transaktionsavgifterna
- Loggbok - ska alltid fyllas i efter körning
- Loggbokssvar - Se andras inställningar
Material
Godkända
I följande tabell finns godkända material och prövade inställningar. Lägg till nya rader för olika tjocklekar.
| Gods | Skärning | Gravyr | Kommentar | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Material | Tjocklek | Cut speed (mm/s) | Free speed (mm/s) | Corner power 1 (%) | Work power1 (%) | Carve speed (mm/s) | Carve accuracy (mm) | Slope (mm) | Work power1 (%) | |
| Interiörlimmad plywood av lövträ (ej barrträ-plywood, konstruktionsplywood eller WBP-limmad) | ||||||||||
| Akrylplast | ||||||||||
| Kartong | ||||||||||
| Wellpapp | Brandrisk! | |||||||||
| Papper | Ej tillåtet | Ej tillåtet | Ej tillåtet | Ej tillåtet | Brandrisk! | |||||
| Balsaträ | ||||||||||
| Bomullstyg | ||||||||||
| Polyestertyg (ren eller bomullsblandad, ej med andra inblandningar) | ||||||||||
| Läder | ||||||||||
| Glas | Ej tillåtet | Ej tillåtet | Ej tillåtet | Ej tillåtet | ||||||
| Sten | Ej tillåtet | Ej tillåtet | Ej tillåtet | Ej tillåtet | ||||||
| Eloxerad aluminium | Ej tillåtet | Ej tillåtet | Ej tillåtet | Ej tillåtet | ||||||
Förbjudna material
- Allt trä som inte nämns ovan
- PVC eller plast som innehåller PVC
- ABS eller plast som innehåller ABS
- Mat
- Kroppsdelar
- Kretskort
- Polykarbonat
- All metall (förutom gravyr på eloxerad aluminium)
- Skumplast (brandfarligt)
- HDPE
Process för att godkänna nya material
TBD.
Kontrollpanelen
Användbara kommandon

- Ställa in origin: Piltangenter, origin
- Justera skärbordets höjd:
Upp: 3
Ner: 4
- Nollställ: Punkt, Enter.
- Avbryt jobb: Pause/Run, ESC.
- Starta och repetera senaste jobb: Start