Pulverlackering: Skillnad mellan sidversioner
Emaus (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Emaus (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
Rad 19: | Rad 19: | ||
== Efter användning== | == Efter användning== | ||
Ta isär pistolen och rengör med tryckluft och dammsugare. | Ta isär pistolen och rengör den med tryckluft och dammsugare. | ||
[[Kategori:Våtrummet]] | [[Kategori:Våtrummet]] | ||
[[Kategori:Metall]] | [[Kategori:Metall]] |
Nuvarande version från 23 februari 2025 kl. 15.42
Instruktioner
Det finns en pistol och IR-termometer för att kunna pulverlacka. Det finns också ett urval av färgpulver som medlemmar kan använda.
Dessa bor i en låda i den nya hyllan i sprayrummet. Att pulverlacka är väldigt dammigt så gör det i sprayrummet med stängd dörr och fläkt påslagen.
För grunderna i pulverlackering, titta på denna video: https://www.youtube.com/watch?v=wSBAT3jKJLk
Upphettning sker i Pulverlackeringsugnen.
De flesta pulver vi har verkar vilja ha 180-190 grader i 10 minuter. Det är bitens yttertemperatur som spelar roll här.
Sätter man ugnen på 190 grader så tar det väldigt lång tid att komma upp i temperatur, så sätt den lite högre. Kör inte mer än 220C för att inte riskera att trigga skyddskretsarna.
Enligt videon ovan så spelar det inte någon större roll om bitenarna är inne längre än 10 minuter. Det är tex vanligt att man lackar flera lager och då kommer ju de innersta lagren att ha varit inne väldigt länge. För andra lagret så kan man pulverlacka direkt på varm bit vilket ger lite bättre vidhäftning.

Efter användning
Ta isär pistolen och rengör den med tryckluft och dammsugare.