Redsail Laser: Skillnad mellan sidversioner

m
Ingen redigeringssammanfattning
(34 mellanliggande sidversioner av 6 användare visas inte)
Rad 11: Rad 11:
|[[Fil:CM1490.jpg|200px|center]]
|[[Fil:CM1490.jpg|200px|center]]
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Användning:''' Introduktionskurs krävs (finns digotal självstudiekurs på medlemssidorna)
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Användning:''' Introduktionskurs krävs (finns digital självstudiekurs på medlemssidorna)
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Modell:''' [http://www.redsailcnc.com/CM1490.html CM1490]
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Modell:''' [http://www.redsailcnc.com/CM1490.html CM1490]
Rad 30: Rad 30:
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Loggning:''' [https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok]
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Loggning:''' [https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok]
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Underhåll:''' [[Redsail Laser - Underhåll]]
|}
|}
<br />


===Viktiga länkar===
===Viktiga länkar===
Rad 38: Rad 41:
*[https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok] - ska alltid fyllas i efter körning
*[https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok] - ska alltid fyllas i efter körning
*[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tcFGLljsVRURpn6Qlv7Y506l9JFIr-yl-oh6i-SfhaE/pubhtml?gid=946712615&single=true Loggbokssvar] - Se andras inställningar
*[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tcFGLljsVRURpn6Qlv7Y506l9JFIr-yl-oh6i-SfhaE/pubhtml?gid=946712615&single=true Loggbokssvar] - Se andras inställningar
*[[Redsail Laser - Underhåll]] - Om underhåll av maskinen


===Kursmaterial===
===Kursmaterial===


*[https://docs.google.com/presentation/d/16TfmI-Y4XvWNprg2oq81LGUmFS_LesW26GEkOZ3xvfY/edit?usp=sharing Aktuell Introkurs 2019. English slides halfway through (kursledare Michel Goy)] (ej uppdaterad för LightBurn)
*[https://medlem.makerspace.se/shop/member/courses Aktuell introduktionskurs]
*[https://docs.google.com/presentation/d/16TfmI-Y4XvWNprg2oq81LGUmFS_LesW26GEkOZ3xvfY/edit?usp=sharing Tidigare introkurs 2019. English slides halfway through (kursledare Michel Goy)] (ej uppdaterad för LightBurn)
*[https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vQ0lw5EQtPD13N1Ggb7cE5J9Iq1vbk3u8lzWP-a-8fJ4IO7zb_i84sNfYKoIhsdF8-jokZ5phLwdMJW/pub?start=false&loop=false&delayms=3000&slide=id.p Tidigare introduktionskurs. English slides halfway through (kursledare Mark Markin)]
*[https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vQ0lw5EQtPD13N1Ggb7cE5J9Iq1vbk3u8lzWP-a-8fJ4IO7zb_i84sNfYKoIhsdF8-jokZ5phLwdMJW/pub?start=false&loop=false&delayms=3000&slide=id.p Tidigare introduktionskurs. English slides halfway through (kursledare Mark Markin)]
*[http://slides.com/erikcederberg/introduktionskurs-laserskararen Första introkursen (kursledare Erik Cederberg)]
*[http://slides.com/erikcederberg/introduktionskurs-laserskararen Första introkursen (kursledare Erik Cederberg)]
Rad 52: Rad 57:
*Om du vill vara säker på att ha tillgång till laserskäraren kan du boka den max tre timmar åt gången alla dagar mellan kl 22 -17. Vardagar mellan kl 17-22 är det endast tillåtet att boka 1 timmes pass. Försök att hålla själva bokningen kort och använd tiden effektivt. Förbered gärna filerna redan innan din bokning börjar. Bokning sker via  http://boka.se/laser
*Om du vill vara säker på att ha tillgång till laserskäraren kan du boka den max tre timmar åt gången alla dagar mellan kl 22 -17. Vardagar mellan kl 17-22 är det endast tillåtet att boka 1 timmes pass. Försök att hålla själva bokningen kort och använd tiden effektivt. Förbered gärna filerna redan innan din bokning börjar. Bokning sker via  http://boka.se/laser
*Det är fritt fram att använda lasern utan att ha bokat den i förväg. Men tänk på att folk som har bokat tid har förtur.
*Det är fritt fram att använda lasern utan att ha bokat den i förväg. Men tänk på att folk som har bokat tid har förtur.
*Kontrollera i vårt officiella kalendarium att det inte pågår något i workshoprummet som kan bli störda, workshops går alltid före laseranvändning. https://www.makerspace.se/kalendarium


===Före användning===
===Före användning===


*Du måste ha gått introduktionskursen för lasern. Nästa kurs kan hittas i [https://www.makerspace.se/kalendarium kalendariet].
*Du måste ha gått introduktionskursen för lasern. Du hittar kursen på medlemssidan.
*Se till att du har något att släcka med. Sprayflaskan med vatten ska vara full, och du ska kolla att brandsläckaren är på plats. Se [[#Säkerhetsregler|Säkerhetsregler]]
*Se till att du har något att släcka med. Sprayflaskan med vatten ska vara full, och du ska kolla att brandsläckaren är på plats. Se [[#Säkerhetsregler|Säkerhetsregler]]
*Kolla att ditt material är godkänt att använda i lasern
*Kolla att ditt material är godkänt att använda i lasern
Rad 106: Rad 110:
*Prova olika inställningar på en testbit av materialet för att sedan välja vilken inställning som passar ditt projekt. T.ex. en 10 mm kvadrat för hastighet och effekt på rak skärning samt en 10 mm cirkel för test av min power. Testa även gravyr så den blir som du tänkt dig med djup, linjeavstånd osv. Om det är något stort som ska skäras kan det vara bra att pröva flera test bitar på olika ställen av bordet. Bordet kan luta något vilket gör att lasern blir ur fokus på vissa delar. Det kan göra att lasern inte skär genom överallt.
*Prova olika inställningar på en testbit av materialet för att sedan välja vilken inställning som passar ditt projekt. T.ex. en 10 mm kvadrat för hastighet och effekt på rak skärning samt en 10 mm cirkel för test av min power. Testa även gravyr så den blir som du tänkt dig med djup, linjeavstånd osv. Om det är något stort som ska skäras kan det vara bra att pröva flera test bitar på olika ställen av bordet. Bordet kan luta något vilket gör att lasern blir ur fokus på vissa delar. Det kan göra att lasern inte skär genom överallt.
*Ett sätt att spara material är att låta en algoritm packa ihop bitarnas position före du skär. [http://svgnest.com/ SVGNest.com] är ett bra och gratis online-verktyg.
*Ett sätt att spara material är att låta en algoritm packa ihop bitarnas position före du skär. [http://svgnest.com/ SVGNest.com] är ett bra och gratis online-verktyg.
*Problem med att lasern skalar det du skär konstigt i Y axeln (djupled)? Kolla så att rotary setup inte råkar vara på slaget.


===Fill & Line===
===Fill & Line===
Rad 144: Rad 149:
Spacet har en [[Rotations modul laser|rotationsmodul]] för att gravera på runda objekt så som flaskor. Se [[Rotations modul laser]] för information och instruktioner för den.
Spacet har en [[Rotations modul laser|rotationsmodul]] för att gravera på runda objekt så som flaskor. Se [[Rotations modul laser]] för information och instruktioner för den.


GLÖM INTE ATT AVAKIVERA ROTATINSMODULKNAPPEN NÄR DU ÄR KLAR, annars kan livet bli mycket förvirrande för nästa person.
GLÖM INTE ATT <span style="color: red;">AVAKTIVERA ROTATIONSMODULKNAPPEN, BÅDE PÅ MASKINEN OCH I LIGHTBURN</span> NÄR DU ÄR KLAR, annars kan livet bli mycket förvirrande för nästa person.


==Material==
==Material==
[[Fil:Redsail-and-shelf.jpg | 500px]]
[[Fil:Redsail-and-shelf.jpg|385x385px|kantlinje]]
===Materialförvaring===
===Materialförvaring===
[[Fil:Skivförvaring.jpg|alt=Skivförvaringen till höger om lasern. Grön förvaring är nuvarande månad. Gul förvaring är 1-2 månader gammalt. Röd förvaring är 3 månader gammalt och fritt att ta från.|miniatyr|Skivförvaringen till höger om lasern. Grön förvaring är nuvarande månad. Gul förvaring är 1-2 månader gammalt. Röd förvaring är 3 månader gammalt och fritt att ta från.]]
====Skivmaterial====
====Skivmaterial====
Lasern har en egen area för förvaring av skivmaterial (plywood, mdf, akryl, m.m.), precis till höger om laserskäraren. Skivmaterial som inte får plats i labblådan ska förvaras där.
Det finns fyra fack för förvaring.
#Ett för nuvarande månad <span style="background: green;">(färgat grönt).</span> Här ställer du ditt material som du vill förvara på spacet.
#Ett för 1 månad gammal material <span style="background: yellow;">(färgat gult).</span>
#Ett för 2 månader gammal material <span style="background: yellow;">(färgat gult),</span>, och
#Ett för 3 månader gammalt material <span style="background: red;">(färgat rött).</span> Detta är fritt att ta från för alla medlemmar, givet att man också då slänger och rensar spillet som blir kvar efter användning.
Regler för förvaring:


*Samtliga skivor ska vara '''tydligt''' uppmärkta med '''namn, medlemsnummer och datum''' då skivan ställdes dit.
*Skivor som förvarats längre än tre månader betraktas som allmänhetens och fritt att använda.
*Skivor som ej är korrekt uppmärkta eller som förvarats längre än tre månader kommer att betraktas som allmänhetens och fritt att använda.
*Önskas längre förvaring kan skivan flyttas till facket för nuvarande månad senare.
*Önskas längre förvaring kan datumet uppdateras vid ett senare tillfälle.
*Mindre skivor (A3 eller mindre) ska förvarats i medlemslådorna för att underlätta städningen runt lasern.
*Mindre skivor (A3 eller mindre) ska förvarats i medlemslådorna för att underlätta städningen runt lasern.
En gång i månaden behöver skivmaterialet roteras och tömmas på gammalt material. En notis skickas på Slack i #laserskärare med en aktion som man behöver svara på. Detta är '''alla''' medlemmar ansvar! I korthet så behöver man då rensa ut allt oanvändbart material från "free for all"-facket och rotera skyltarna. Därefter behöver man slänga alla lasersopor.


====Spill====
====Spill====


*Större spillbitar ska rensas från oanvändbart material och placeras i avsedd låda
*Större spillbitar ska rensas från oanvändbart material och placeras i avsedd låda
*Mindre spillbitar (skräp) ska brytas ner och slängas i avsedd soptunna vid lasern. Är soptunnan full kan säcken slängas i soprummet (läs mer om [[städrutiner]]).
*Mindre spillbitar (skräp) ska brytas ner och slängas i avsedd soptunna vid lasern. Är soptunnan full '''ska''' säcken slängas i soprummet (läs mer om [[städrutiner]] och definition av ''full'').


===Godkända material & parametrar===
===Godkända material & parametrar===
I följande tabeller finns godkända material och prövade inställningar. Lägg till nya rader för olika tjocklekar om det saknas i tabellen för skärning.
I följande tabeller finns godkända material och prövade inställningar. Lägg till nya rader för olika tjocklekar om det saknas i tabellen för skärning.


Parametrarna för gravering kan behöva justeras en del beroende på vad som ska graveras. Se mer info under LightBurn sidan.
Parametrarna för gravering kan behöva justeras en del beroende på vad som ska graveras. Se mer info under [[Lightburn|LightBurn]] sidan.


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Rad 178: Rad 196:
|0.1
|0.1
|Gjuten akryl är generellt bättre för gravering än extruderad
|Gjuten akryl är generellt bättre för gravering än extruderad
|-
|PE-plast (färgad)
|400
|40
|40
|0.1
|Antagligen inte optimal, men "god nog"
|-
|Gravyrlaminat av akrylplast
|500
|30
|30
|0.05
|Ibland kan eftertorkning med IPA göra stor skillnad för slutresultatet.
|-
|-
|Plywood - Interiörlimmad plywood av lövträ  
|Plywood - Interiörlimmad plywood av lövträ  
Rad 208: Rad 240:
|Gäller det stämpelgummi som säljs på makerspacet, Trodat Aero från Fröbergs. Gamla parametrar
|Gäller det stämpelgummi som säljs på makerspacet, Trodat Aero från Fröbergs. Gamla parametrar
|-
|-
|Glas
|Glas (Gravyr)
|700
|300
|30
|16
|30
|13
|0.05
|0.05
|Viktigt att putsa glaset först för gott resultat
|Viktigt att putsa glaset först för gott resultat
Rad 244: Rad 276:
|-
|-
|Läder
|Läder
|
|90
|
|15
|
|
|
|
Rad 300: Rad 332:
|10
|10
|95
|95
|700
|70
|Med skyddsplast
|Med skyddsplast
|-
|-
Rad 346: Rad 378:
(ej barrträ-plywood, konstruktionsplywood eller WBP-limmad)
(ej barrträ-plywood, konstruktionsplywood eller WBP-limmad)
|9
|9
|6
|5
|95
|95
|95
|95
Rad 367: Rad 399:
|MDF
|MDF
|6
|6
|15
|10
|95
|95
|70
|70
Rad 374: Rad 406:
|MDF
|MDF
|8
|8
|6
|5
|95
|95
|70
|70
Rad 388: Rad 420:
|Papper
|Papper
|
|
|500
|600
|60
|60
|10
|10
Rad 423: Rad 455:
|-
|-
|Läder
|Läder
|
|3
|
|40
|
|30
|
|
| style="background:#ffff66;" |Endast vegetabiliskt garvat läder. Ej konstläder.  Se även [[#Viktig info om vissa material:|viktig info!]]
| style="background:#ffff66;" |Endast vegetabiliskt garvat läder. Ej konstläder.  Se även [[#Viktig info om vissa material:|viktig info!]]
Rad 435: Rad 467:
|
|
|Skär dåligt
|Skär dåligt
|-
|PE-Plast (färgad)
|3
|19
|90
|70
|undre kanten blir lite ojämna
|-
|-
|EVA-foam
|EVA-foam
Rad 499: Rad 538:
|}
|}


Plywood och MDF går att köra med högre hastigheter än ovan vilket kan ge mindre brända kanter. Tabellen nedan är optimerad för hög kvalite med nackdelen att det kanske inte skära genom helt. Det är framförallt ett problem om bordet lutar så de här värden kommer med hög sannolikhet fungera dåligt om man skär stora skivor.
Plywood och MDF går att köra med högre hastigheter än ovan vilket kan ge mindre brända kanter. <span style="color: red;">Tabellen nedan är optimerad för hög kvalité på kanterna med nackdelen att det kanske inte skära genom helt</span>. Det är framförallt ett problem om bordet lutar så de här värden kommer med hög sannolikhet fungera dåligt om man skär stora skivor.


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
! colspan="6" | Optimerad skärning
! colspan="6" |Optimerad för hög kant kvalité. OBS! Risk att det inte skär genom helt alltid
|-
|-
! colspan="2" |Gods!! colspan="3" |Skärning|| rowspan="2" |Kommentar
! colspan="2" |Gods!! colspan="3" |Skärning|| rowspan="2" |Kommentar
Rad 527: Rad 566:
(ej barrträ-plywood, konstruktionsplywood eller WBP-limmad)
(ej barrträ-plywood, konstruktionsplywood eller WBP-limmad)
|6
|6
|255
|25
|95
|95
|50
|50
Rad 646: Rad 685:


MDF
MDF
===Önskemål på material att sälja/skänka på spacet===
Akrylplast (önskas av Josefin Palmgren)
===Samköp och försäljning av gammalt material===
För dig som är intresserad av samköp eller kanske har lite gammalt material till försäljning/bortskänkning tänkte jag att vi kan snacka om det i den här gruppen:
https://www.facebook.com/groups/1728078514100499/ /Josefin


==Kontrollpanelen==
==Kontrollpanelen==
Rad 672: Rad 703:
[[Lightburn|LightBurn]] är installerat på Makerspace datorer vid lasern. Alternativt kan man installera LightBurn på egen dator, men det kräver licens. MakerSpace har rabatt på licensen ([[Lightburn#Egen_dator|se rubriken #Egen_dator på LightBurn sidan]]).
[[Lightburn|LightBurn]] är installerat på Makerspace datorer vid lasern. Alternativt kan man installera LightBurn på egen dator, men det kräver licens. MakerSpace har rabatt på licensen ([[Lightburn#Egen_dator|se rubriken #Egen_dator på LightBurn sidan]]).


==Byte av filter==
Om ventilationen fungerar dåligt så det blir mycket rök i maskinen kan det vara dags att byta filter.


[[Fil:LaserVentilation.jpg|267px|Ventilation]]
==Underhåll av maskinen==
 
Underhåll av lasern har en egen sida [[Redsail Laser - Underhåll]]
Kontrollera först:
 
*Att gula spjället bakom maskinen står i läget OPEN
*Att fläkten strax under spjället är igång
*Att tryckluften startar när du startar laserskärning
*Att du kan använda laserskäraren (vilket kollar sensorer som du inte kan kolla själv)
 
[[Fil:Laser-ventilation-filter.jpg|265px|Filtret är en rulle med ca 20 mm tjockt fluffigt vitt material. Kan ligga i en säck och t.ex bakom laserskäraren.]]
 
Filtret är en rulle med ca 20 mm tjockt fluffigt vitt material. Kan ligga i en säck och t.ex bakom laserskäraren.
===Arbetsgång===
[[Fil:Smutsiga kläder.jpg|200px|Smutsiga kläder]]
 
#Ta på skyddskläder
#Öppna den röda lådan på baksidan om lasermaskinen
#Slidar ut filterramen
#Klickar loss filtret
#Stoppar ner det i en sopsäck (det är rejält skitigt)
#Tar fram rullen med filtermatta
#Klipper av en lagom lång bit
#Klickar fast det i ramen och stoppar in ramen, stänger lådan
#Testar att det nu fungerar bra, annars rapportera att det är fel på ventilationen
 
==Logg för underhåll av maskinen==
Loggen blev lite för stor för att ha på denna sida, så den är flyttad till undersidan [[Redsail Laser - Maskinlogg]]


==Externa länkar==
==Externa länkar==
Rad 711: Rad 715:
*[https://github.com/HalfVoxel/fusion360-tools Script for exporting all flat surfaces in a model from Fusion 360]
*[https://github.com/HalfVoxel/fusion360-tools Script for exporting all flat surfaces in a model from Fusion 360]


==Kursledare==
 
Certifierade Kursledare för att köra laserkurs:
Laser cutter and engraver.
{| class="wikitable"
!Namn
!Certifierad för
!Certifierad av
!Datum
!Hållit en kurs
|-
|Niclas Basili
|Introduktionskurs Laserskärare
|Erik Cederberg
|2015-??-??
|Ja
|-
|Dan Hörner
|Introduktionskurs Laserskärare
|Erik Cederberg
|2016-??-??
|Ja
|-
|Christoffer Jonsson
|Introduktionskurs Laserskärare
|Erik Cederberg
|2016-??-??
|Ja
|-
|Peter Ahrén Weschelmann
|Introduktionskurs Laserskärare
|Erik Cederberg
|2016-??-??
|Ja
|-
|Per Blomberg
|Introduktionskurs Laserskärare
|Erik Cederberg
|2017-08-31
|Ja
|-
|Didrik Madheden
|Introduktionskurs Laserskärare
|Erik Cederberg
|2017-08-31
|Ja
|-
|Elias Emanuel
|Introduktionskurs Laserskärare
|Erik Cederberg
|2017-08-31
|Nej
|}


==Bilder==
==Bilder==
Rad 811: Rad 766:


[https://github.com/jnweiger/ruida-laser Lite kod för ruida protocollet]
[https://github.com/jnweiger/ruida-laser Lite kod för ruida protocollet]
[[Kategori:Laser]]
[[Kategori:Papper]]
[[Kategori:Stora rummet]]
[[Kategori:Skivmaterial]]
[[Kategori:Trä]]
[[Kategori:Läder]]
[[Kategori:Textil]]
[[Kategori:Plast]]
[[Kategori:Mekanisk ytbehandling]]
[[Kategori:Kemisk ytbehandling]]
[[Kategori:Obligatorisk Introkurs]]
[[Kategori:Betala för maskinanvändning]]
[[Kategori:Träarbete - reducerande]]
[[Kategori:Plastarbete - reducerande]]
[[Kategori:Metall]]
1

redigering