Hoppa till innehållet

Redsail Laser: Skillnad mellan sidversioner

m
m (Lade till PE under Godkända material & parametrar)
(5 mellanliggande sidversioner av en annan användare visas inte)
Rad 30: Rad 30:
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Loggning:''' [https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok]
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Loggning:''' [https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok]
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Underhåll:''' [[Redsail Laser - Underhåll]]
|}
|}
<br />
<br />
Rad 39: Rad 41:
*[https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok] - ska alltid fyllas i efter körning
*[https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctlUvbc97q_Hdgt5ghLkHsvZe76tzriVyHy1FVyKAurUkvCQ/viewform Loggbok] - ska alltid fyllas i efter körning
*[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tcFGLljsVRURpn6Qlv7Y506l9JFIr-yl-oh6i-SfhaE/pubhtml?gid=946712615&single=true Loggbokssvar] - Se andras inställningar
*[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tcFGLljsVRURpn6Qlv7Y506l9JFIr-yl-oh6i-SfhaE/pubhtml?gid=946712615&single=true Loggbokssvar] - Se andras inställningar
*[[Redsail Laser - Underhåll]] - Om underhåll av maskinen


===Kursmaterial===
===Kursmaterial===
Rad 237: Rad 240:
|Gäller det stämpelgummi som säljs på makerspacet, Trodat Aero från Fröbergs. Gamla parametrar
|Gäller det stämpelgummi som säljs på makerspacet, Trodat Aero från Fröbergs. Gamla parametrar
|-
|-
|Glas
|Glas (Gravyr)
|700
|300
|30
|16
|30
|13
|0.05
|0.05
|Viktigt att putsa glaset först för gott resultat
|Viktigt att putsa glaset först för gott resultat
Rad 700: Rad 703:
[[Lightburn|LightBurn]] är installerat på Makerspace datorer vid lasern. Alternativt kan man installera LightBurn på egen dator, men det kräver licens. MakerSpace har rabatt på licensen ([[Lightburn#Egen_dator|se rubriken #Egen_dator på LightBurn sidan]]).
[[Lightburn|LightBurn]] är installerat på Makerspace datorer vid lasern. Alternativt kan man installera LightBurn på egen dator, men det kräver licens. MakerSpace har rabatt på licensen ([[Lightburn#Egen_dator|se rubriken #Egen_dator på LightBurn sidan]]).


==Byte av filter==
Om ventilationen fungerar dåligt så det blir mycket rök i maskinen kan det vara dags att byta filter.
[[Fil:LaserVentilation.jpg|267px|Ventilation]]
Kontrollera först:
*Att gula spjället bakom maskinen står i läget OPEN
*Att fläkten strax under spjället är igång
*Att tryckluften startar när du startar laserskärning
*Att du kan använda laserskäraren (vilket kollar sensorer som du inte kan kolla själv)
[[Fil:Laser-ventilation-filter.jpg|265px|Filtret är en rulle med ca 20 mm tjockt fluffigt vitt material. Kan ligga i en säck och t.ex bakom laserskäraren.]]
Filtret är en rulle med ca 20 mm tjockt fluffigt vitt material. Kan ligga i en säck och t.ex bakom laserskäraren.
===Arbetsgång===
[[Fil:Smutsiga kläder.jpg|200px|Smutsiga kläder]]
#Ta på skyddskläder
#Öppna den röda lådan på baksidan om lasermaskinen
#Slidar ut filterramen
#Klickar loss filtret
#Stoppar ner det i en sopsäck (det är rejält skitigt)
#Tar fram rullen med filtermatta
#Klipper av en lagom lång bit
#Klickar fast det i ramen och stoppar in ramen, stänger lådan
#Testar att det nu fungerar bra, annars rapportera att det är fel på ventilationen


==Logg för underhåll av maskinen==
==Underhåll av maskinen==
Loggen blev lite för stor för att ha på denna sida, så den är flyttad till undersidan [[Redsail Laser - Maskinlogg]]
Underhåll av lasern har en egen sida [[Redsail Laser - Underhåll]]


==Externa länkar==
==Externa länkar==
1

redigering