Redsail Laser: Skillnad mellan sidversioner

m
updated laser usage notice
(→‎Gravyr: info om gravyr i pulverlackering)
m (updated laser usage notice)
 
(7 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{|  
{|  
|- style="color: white; background: red;"
|- style="color: black; background: #ffc9c9; border: 1px solid #d42b2b; padding: 10px; display: block;"
|Kräver genomförd introduktionskurs innan användning (finns digital självstudiekurs via medlemssidorna)
|You must complete the [https://medlem.makerspace.se/member/quiz/2 online course] before using the laser
|}
{|
|- style="color: black; background: #ffc9c9; border: 1px solid #d42b2b; padding: 10px; display: block;"
|TEMPORARY: Only the Redsail <u>'''OR'''</u> the xTool lasers can be used at a time, NOT both. This is a ventilation issue and work is being done to remedy the situation. If the red light is blinking on the Redsail, turn off the xTool power strip, if they are not being used. (updated 2025-11-28)
|}
|}


'''Laserskärare Redsail CM1490'''
'''Laserskärare Redsail CM1490'''
Rad 207: Rad 212:
==== Gravyr ====
==== Gravyr ====
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
! colspan="1" |Gods!! colspan="4" |Gravyr|| rowspan="2" |Kommentar
!Material||Engraving Speed (mm/s)||Max Power (%)||Min Power (%)||Line Intervall (mm)||Kommentar
|-
!Material||Speed (mm/s)||Max Power (%)||Min Power (%)||Line Intervall (mm)
|-
|-
|Akrylplast  
|Akrylplast  
Rad 254: Rad 257:
|
|
|-
|-
|Trampa dörrmatta
|[https://www.ikea.com/se/sv/p/trampa-doerrmatta-natur-20052187/ Trampa dörrmatta]
|600
|600
|80
|80
Rad 348: Rad 351:
==== Skärning ====
==== Skärning ====
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
! colspan="2" |Gods!! colspan="3" |Skärning|| rowspan="2" |Kommentar
!Material||Tjocklek mm||Cut Speed (mm/s)||Max Power (%)||Min Power (%)||Kommentar
|-
!Material||Tjocklek mm||Cut Speed (mm/s)||Max Power (%)||Min Power (%)
|-
|-
|Akrylplast  
|Akrylplast  
Rad 516: Rad 517:
|undre kanten blir lite ojämna
|undre kanten blir lite ojämna
|-
|-
|EVA-foam
|EVA-skum (kallas även craft foam)
|
|2
|
|45
|
|30
|
|20
|
|Snittet blir c:a 1mm tjockt – använd kerf offset.
|-
|-
|Skumplast SP30 (LDPE)
|Skumplast SP30 (LDPE)
Rad 570: Rad 571:
|-
|-
|Aluminium Eloxerad
|Aluminium Eloxerad
| colspan="4" style="background:#ffdddd;" |Ej tillåtet att skära
| style="background:#ffdddd;" |
|-
|Pulverlackerad metall
| colspan="4" style="background:#ffdddd;" |Ej tillåtet att skära
| colspan="4" style="background:#ffdddd;" |Ej tillåtet att skära
| style="background:#ffdddd;" |
| style="background:#ffdddd;" |
Rad 577: Rad 582:
| style="background:#ffdddd;" |
| style="background:#ffdddd;" |
|-
|-
|
|
|
|}
|}


==== Skärning - hög kvalité ====
==== Skärning - hög kvalité ====
Plywood och MDF går att köra med högre hastigheter än ovan vilket kan ge mindre brända kanter. <span style="color: red;">Tabellen nedan är optimerad för hög kvalité på kanterna med nackdelen att det kanske inte skära genom helt</span>. Det är framförallt ett problem om bordet lutar så de här värden kommer med hög sannolikhet fungera dåligt om man skär stora skivor.
Plywood och MDF går att köra med högre hastigheter än ovan vilket kan ge mindre brända kanter.
 
<span style="color: red;">Tabellen nedan är optimerad för hög kvalité på kanterna med nackdelen att det kanske inte skära genom helt. Det är framförallt ett problem om bordet lutar så de här värden kommer med hög sannolikhet fungera dåligt om man skär stora skivor.</span>


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
! colspan="6" |Optimerad för hög kant kvalité. OBS! Risk att det inte skär genom helt alltid
!Material||Tjocklek mm||Cut Speed (mm/s)||Max Power (%)||Min Power (%)||Kommentar
|-
! colspan="2" |Gods!! colspan="3" |Skärning|| rowspan="2" |Kommentar
|-
!Material||Tjocklek mm||Cut Speed (mm/s)||Max Power (%)||Min Power (%)
|-
|-
|Plywood - Interiörlimmad plywood av lövträ  
|Plywood - Interiörlimmad plywood av lövträ  
9

redigeringar