Hoppa till innehållet

Ultimaker 2: Skillnad mellan sidversioner

Link to Ultimaker 2+ manauls
(→‎Material: länk till shoppen för PLA)
(Link to Ultimaker 2+ manauls)
 
(2 mellanliggande sidversioner av en annan användare visas inte)
Rad 23: Rad 23:
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Munstycke:''' 0,25mm -> 0,8mm
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Munstycke:''' 0,25mm -> 0,8mm
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Utskriftsyta:''' Uppvärmd glasbädd
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Utskriftsyta:''' Uppvärmd flexibel PEI-platta
|-
|-
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Bokning:''' Först till kvarn
| style="padding:0.1em; font-size:1.0em; background-color:#dfeff2" |'''Bokning:''' Först till kvarn
Rad 102: Rad 102:
|80C
|80C
|Väldigt [https://sv.wikipedia.org/wiki/Hygroskopi hygroskopiskt], måste torkas före utskrift!
|Väldigt [https://sv.wikipedia.org/wiki/Hygroskopi hygroskopiskt], måste torkas före utskrift!
|-
|Woodfill Fine
|Colorfabb
| style="background:#ffdd99;" |NJA
|210C
|60C
|Får ej stå still med uppvärmd nozzle, förkolnar! Blir bäst med lagertjocklek 0.2mm eller tjockare. 0.6mm nozzle rekommenderas.
|-
|-
|Bronzefill
|Bronzefill
Rad 130: Rad 123:
|60C
|60C
|
|
|-
|Woodfill Fine
|Colorfabb
| style="background:#ffdd99;" |NJA
|210C
|60C
|Får ej stå still med uppvärmd nozzle, förkolnar! Blir bäst med lagertjocklek 0.2mm eller tjockare. 0.6mm nozzle rekommenderas.
|-
|-
|Corkfill
|Corkfill
Rad 190: Rad 190:


==Handhavande==
==Handhavande==
=== Ladda/Byta Material ===
[https://support.ultimaker.com/s/article/1667337915871 Manual]
===Ladda/Byta Material===
===Ladda/Byta Material===
[https://ultimaker.com/en/resources/18773-changing-the-material-and-nozzle Ultimaker Support - Changing Filament]
[https://ultimaker.com/en/resources/18773-changing-the-material-and-nozzle Ultimaker Support - Changing Filament]
2

redigeringar