Material till vinylskärare: Skillnad mellan sidversioner

m
Uppdaterade länk från gammal till nuvarande maskin
m (Uppdaterade länk från gammal till nuvarande maskin)
 
(2 mellanliggande sidversioner av en annan användare visas inte)
Rad 5: Rad 5:
Vi har två vinylskärare. Du kan läsa mer om dem på deras respektive sidor:
Vi har två vinylskärare. Du kan läsa mer om dem på deras respektive sidor:


*[[Skärmaskin Silhouette Cameo]]
*[[Cutting Machine Silhouette Curio 2]]
*[[Vinylskärare Roland GX-24]]
*[[Vinylskärare Roland GX-24]]


Rad 50: Rad 50:




<u>Ett vanligt arbetsflöde för textilvinyler är att:</u>
Ett vanligt arbetsflöde för textilvinyler är att:


#En vinylskärare används för att skära ut mönster ur vinylen, men med ett tryck så att endast vinylen skärs och inte bäraren.
# En vinylskärare används för att skära ut mönster ur vinylen, men med ett tryck så att endast vinylen skärs och inte bäraren.
#En pincett eller rensverktyg (ser ut som tandläkarkrok) används för att pilla bort den vinyl som ej ska vara kvar i motivet efter skärning/innan applicering.
# En pincett eller rensverktyg (ser ut som tandläkarkrok) används för att pilla bort den vinyl som ej ska vara kvar i motivet efter skärning/innan applicering.
#a) Placera vinylmotivet på tyget och applicera med hjälp av värme och tryck. Rekommenderat är att använda värmepressmaskinen! Länk här för mer information: [[Transferpress Transmatic TS 5PA]] b) Vid tryck på en keps finns en speciell värmepressmaskin för detta. [länk till mer info kommer när wikisidan skapats kring detta.]
# Placera vinylmotivet på tyget och applicera med hjälp av värme och tryck. Rekommenderat är att använda värmepressmaskinen [[Transferpress Transmatic TS 5PA]].
#(Vid tryck med flera olika färger appliceras en vinyl i taget. För att skydda tidigare applicerad vinyl lägg på bakplåtspapper där bäraren på nästa färg inte täcker.)
#* Vid tryck på en keps finns en speciell värmepressmaskin för detta. [länk till mer info kommer när wikisidan skapats kring detta.]
# Vid tryck med flera olika färger appliceras en vinyl i taget. För att skydda tidigare applicerad vinyl lägg på bakplåtspapper där bäraren på nästa färg inte täcker.


===Siser PS.Film===
===Siser PS.Film===
1

redigering