Tips för 3D-Printing: Skillnad mellan sidversioner
(→Ordning & reda: länk till namntag) |
Arru (diskussion | bidrag) |
||
| (8 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
| Rad 6: | Rad 6: | ||
== Ordning & reda == | == Ordning & reda == | ||
* Det är rekommenderat att skriva ut och använda en nametag / namnskylt när du | * Det är rekommenderat att skriva ut och använda en nametag / namnskylt när du nyttjar 3D-skrivaren. Exempel på utskrifter du kan använda dig av är [https://www.youmagine.com/designs/ultimaker-nametag Ultimaker-nametag] eller [https://www.dropbox.com/s/rtn9s70gre356ep/Namnskylt-V2-SD-5.stl?dl=0 denna] med plats för SD-kort. | ||
== Status för skrivarna == | |||
{| class="wikitable" | |||
|'''Skrivare''' | |||
|'''Felanmäld''' | |||
|'''Problem''' | |||
|- | |||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #1 | |||
|'''?''' | |||
| | |||
|- | |||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #2 | |||
|'''OK''' | |||
| | |||
|- | |||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #3 | |||
|Nov 2025 | |||
|blockerad före nozzle | |||
|- | |||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #4 | |||
|'''OK''' | |||
| | |||
|- | |||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #5 | |||
|'''OK''' | |||
| | |||
|- | |||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #6 | |||
|? | |||
| | |||
|- | |||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #7 (omärkt) | |||
|Nov 2025 | |||
|ER07 X or Y switch broken | |||
|- | |||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] omärkt, på hög | |||
|? | |||
| | |||
|- | |||
|[[Ultimaker Original+ Extended|Ultimaker Original Extended]] | |||
|? | |||
|isärplockad | |||
|- | |||
|[[Creality CR-30]] | |||
|Juli 2025 | |||
|Bädden behöver levlas | |||
|} | |||
== Fixade problem == | |||
==== Ultimaker #5 - z switch error ERR05 ==== | |||
Plattan som skruven ska träffa hade böjt sig åt en sidan, så skruven missade mestadels. Böjde tillbaka plattan. | |||
==== Ultimaker #7 - problem att få grepp om filamentet i mataren. Tempsensor hade fallit ur, fixat ==== | |||
Plockade isär mataren, rengjorde, smörjde, justerade trycket. Bytte slangen till en längre för att förbättra vinkeln. | |||
Nuvarande version från 7 november 2025 kl. 20.42
Tumregler
- Shell thickness ska vara en multipel av din nozzlestorlek, men minst 2 * nozzle.
- Top/Bottom Thickness ska vara en multipel av din lagerhöjd, rekommenderat är lagerhöjd * 6
Ordning & reda
- Det är rekommenderat att skriva ut och använda en nametag / namnskylt när du nyttjar 3D-skrivaren. Exempel på utskrifter du kan använda dig av är Ultimaker-nametag eller denna med plats för SD-kort.
Status för skrivarna
| Skrivare | Felanmäld | Problem |
| Ultimaker #1 | ? | |
| Ultimaker #2 | OK | |
| Ultimaker #3 | Nov 2025 | blockerad före nozzle |
| Ultimaker #4 | OK | |
| Ultimaker #5 | OK | |
| Ultimaker #6 | ? | |
| Ultimaker #7 (omärkt) | Nov 2025 | ER07 X or Y switch broken |
| Ultimaker omärkt, på hög | ? | |
| Ultimaker Original Extended | ? | isärplockad |
| Creality CR-30 | Juli 2025 | Bädden behöver levlas |
Fixade problem
Ultimaker #5 - z switch error ERR05
Plattan som skruven ska träffa hade böjt sig åt en sidan, så skruven missade mestadels. Böjde tillbaka plattan.
Ultimaker #7 - problem att få grepp om filamentet i mataren. Tempsensor hade fallit ur, fixat
Plockade isär mataren, rengjorde, smörjde, justerade trycket. Bytte slangen till en längre för att förbättra vinkeln.