Tips för 3D-Printing: Skillnad mellan sidversioner

mIngen redigeringssammanfattning
 
(2 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte)
Rad 15: Rad 15:
|-
|-
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #1
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #1
|'''OK'''
|'''?'''
|
|
|-
|-
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #2
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #2
|Juli 2025
|'''OK'''
|temp sensor error ERR01
|
|-
|-
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #3
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #3
|Nov 2025
|blockerad före nozzle
|-
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #4
|'''OK'''
|'''OK'''
|
|
|-
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #4
|?
|relä klickar bytt nätagg, hjälpte ej
|-
|-
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #5
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #5
|Juli 2025
|'''OK'''
|z switch error ERR05
|
|-
|-
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #6
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #6
|?
|?
|isärplockad, okänt fel?
|
|-
|-
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #7 (omärkt)
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #7 (omärkt)
|N-OK
|Nov 2025
|problem att få grepp om filamentet i mataren. Tempsensor hade fallit ur, fixat
|ER07 X or Y switch broken
|-
|-
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] omärkt, ligger kant
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] omärkt, på hög
|?
|?
|isärplockad
|
|-
|-
|[[Ultimaker Original+ Extended|Ultimaker Original Extended]]
|[[Ultimaker Original+ Extended|Ultimaker Original Extended]]
Rad 54: Rad 54:
|Bädden behöver levlas
|Bädden behöver levlas
|}
|}
== Fixade problem ==
==== Ultimaker #5 - z switch error ERR05 ====
Plattan som skruven ska träffa hade böjt sig åt en sidan, så skruven missade mestadels. Böjde tillbaka plattan.
==== Ultimaker #7 - problem att få grepp om filamentet i mataren. Tempsensor hade fallit ur, fixat ====
Plockade isär mataren, rengjorde, smörjde, justerade trycket. Bytte slangen till en längre för att förbättra vinkeln.

Nuvarande version från 7 november 2025 kl. 20.42

Tumregler

  • Shell thickness ska vara en multipel av din nozzlestorlek, men minst 2 * nozzle.
  • Top/Bottom Thickness ska vara en multipel av din lagerhöjd, rekommenderat är lagerhöjd * 6

Ordning & reda

  • Det är rekommenderat att skriva ut och använda en nametag / namnskylt när du nyttjar 3D-skrivaren. Exempel på utskrifter du kan använda dig av är Ultimaker-nametag eller denna med plats för SD-kort.

Status för skrivarna

Skrivare Felanmäld Problem
Ultimaker #1 ?
Ultimaker #2 OK
Ultimaker #3 Nov 2025 blockerad före nozzle
Ultimaker #4 OK
Ultimaker #5 OK
Ultimaker #6 ?
Ultimaker #7 (omärkt) Nov 2025 ER07 X or Y switch broken
Ultimaker omärkt, på hög ?
Ultimaker Original Extended ? isärplockad
Creality CR-30 Juli 2025 Bädden behöver levlas

Fixade problem

Ultimaker #5 - z switch error ERR05

Plattan som skruven ska träffa hade böjt sig åt en sidan, så skruven missade mestadels. Böjde tillbaka plattan.

Ultimaker #7 - problem att få grepp om filamentet i mataren. Tempsensor hade fallit ur, fixat

Plockade isär mataren, rengjorde, smörjde, justerade trycket. Bytte slangen till en längre för att förbättra vinkeln.