Tips för 3D-Printing: Skillnad mellan sidversioner
Arru (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Arru (diskussion | bidrag) |
||
| (2 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
| Rad 15: | Rad 15: | ||
|- | |- | ||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #1 | |[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #1 | ||
|''' | |'''?''' | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #2 | |[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #2 | ||
| | |'''OK''' | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #3 | |[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #3 | ||
|Nov 2025 | |||
|blockerad före nozzle | |||
|- | |||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #4 | |||
|'''OK''' | |'''OK''' | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #5 | |[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #5 | ||
| | |'''OK''' | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #6 | |[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #6 | ||
|? | |? | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #7 (omärkt) | |[[Ultimaker 2|Ultimaker]] #7 (omärkt) | ||
| | |Nov 2025 | ||
| | |ER07 X or Y switch broken | ||
|- | |- | ||
|[[Ultimaker 2|Ultimaker]] omärkt, | |[[Ultimaker 2|Ultimaker]] omärkt, på hög | ||
|? | |? | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Ultimaker Original+ Extended|Ultimaker Original Extended]] | |[[Ultimaker Original+ Extended|Ultimaker Original Extended]] | ||
| Rad 54: | Rad 54: | ||
|Bädden behöver levlas | |Bädden behöver levlas | ||
|} | |} | ||
== Fixade problem == | |||
==== Ultimaker #5 - z switch error ERR05 ==== | |||
Plattan som skruven ska träffa hade böjt sig åt en sidan, så skruven missade mestadels. Böjde tillbaka plattan. | |||
==== Ultimaker #7 - problem att få grepp om filamentet i mataren. Tempsensor hade fallit ur, fixat ==== | |||
Plockade isär mataren, rengjorde, smörjde, justerade trycket. Bytte slangen till en längre för att förbättra vinkeln. | |||
Nuvarande version från 7 november 2025 kl. 20.42
Tumregler
- Shell thickness ska vara en multipel av din nozzlestorlek, men minst 2 * nozzle.
- Top/Bottom Thickness ska vara en multipel av din lagerhöjd, rekommenderat är lagerhöjd * 6
Ordning & reda
- Det är rekommenderat att skriva ut och använda en nametag / namnskylt när du nyttjar 3D-skrivaren. Exempel på utskrifter du kan använda dig av är Ultimaker-nametag eller denna med plats för SD-kort.
Status för skrivarna
| Skrivare | Felanmäld | Problem |
| Ultimaker #1 | ? | |
| Ultimaker #2 | OK | |
| Ultimaker #3 | Nov 2025 | blockerad före nozzle |
| Ultimaker #4 | OK | |
| Ultimaker #5 | OK | |
| Ultimaker #6 | ? | |
| Ultimaker #7 (omärkt) | Nov 2025 | ER07 X or Y switch broken |
| Ultimaker omärkt, på hög | ? | |
| Ultimaker Original Extended | ? | isärplockad |
| Creality CR-30 | Juli 2025 | Bädden behöver levlas |
Fixade problem
Ultimaker #5 - z switch error ERR05
Plattan som skruven ska träffa hade böjt sig åt en sidan, så skruven missade mestadels. Böjde tillbaka plattan.
Ultimaker #7 - problem att få grepp om filamentet i mataren. Tempsensor hade fallit ur, fixat
Plockade isär mataren, rengjorde, smörjde, justerade trycket. Bytte slangen till en längre för att förbättra vinkeln.