Hoppa till innehållet

Medlemsförvaring: Skillnad mellan sidversioner

Rad 101: Rad 101:
* Du får '''inte''' heller ta projekt eller material som inte är uppmärkta, såvida detta inte detta är explicit tillåtet, eller uppenbart är till för att medlemmar ska använda det. Uppstår någon fundering så fråga på [[Slack]].
* Du får '''inte''' heller ta projekt eller material som inte är uppmärkta, såvida detta inte detta är explicit tillåtet, eller uppenbart är till för att medlemmar ska använda det. Uppstår någon fundering så fråga på [[Slack]].
{|  
{|  
|- style="color: black; background: #fae796; border: 1px solid #cbaa1a; padding: 10px; display: block;"
|- style="color: black; background: #dff0d8; border: 1px solid #cbaa1a; padding: 10px; display: block;"
|'''Exempel:''' Sytråd i textilrummet explicit fritt att använda för medlemmar.
|'''Exempel:''' Sytråd i textilrummet explicit fritt att använda för medlemmar.
|}
|}
{|  
{|  
|- style="color: black; background: #fae796; border: 1px solid #cbaa1a; padding: 10px; display: block;"
|- style="color: black; background: #fae796; border: 1px solid #3c763d; padding: 10px; display: block;"
|'''Exempel:''' En burk med färg står omärkt i lagerrummet. Du får '''inte''' ta denna.
|'''Exempel:''' En burk med färg står omärkt i lagerrummet. Du får '''inte''' ta denna.
|}
|}
Rad 113: Rad 113:
|- style="color: black; background: #fae796; border: 1px solid #cbaa1a; padding: 10px; display: block;"
|- style="color: black; background: #fae796; border: 1px solid #cbaa1a; padding: 10px; display: block;"
|'''Exempel:''' I elektronikrummet finns många komponenter att använda för medlemmar. Du kan fritt ta 10 LED-komponenter om du behöver dem till ett projekt, men behöver du 1000 LED-komponenter, då är det bäst att antingen ta med egna, eller fråga först och troligen skicka en donation för att kompensera. Använd sunt förnuft.
|'''Exempel:''' I elektronikrummet finns många komponenter att använda för medlemmar. Du kan fritt ta 10 LED-komponenter om du behöver dem till ett projekt, men behöver du 1000 LED-komponenter, då är det bäst att antingen ta med egna, eller fråga först och troligen skicka en donation för att kompensera. Använd sunt förnuft.
|}
You can '''not''' take a project or a piece of material that is not labeled, unless it is explicitly allowed, or obvious that is for use by all members. If any doubts, ask the question on [[Slack]].
{|
|- style="color: black; background: #dff0d8; border: 1px solid #3c763d; padding: 10px; display: block;"
|'''Exemple:''' The thread in the sewing room is explicitly free to use by the members.
|}
{|
|- style="color: black; background: #fae796; border: 1px solid #cbaa1a; padding: 10px; display: block;"
|'''Exemple:''' A can of paint is unmarked on a shelf in the storage room. You can '''not''' take it.
|}
|}


11

redigeringar