Hoppa till innehållet

Redsail laser styrsystem: Skillnad mellan sidversioner

(Skapade sidan med '=== Styrsystem till Redsail laserskärare === Laserskäraren har två olika styrsystem. Det ena styrsystemet är det som levererades med själva laserskäraren. Det har till ...')
 
 
(4 mellanliggande sidversioner av en annan användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
=== Styrsystem till Redsail laserskärare ===
Laserskäraren har två olika styrsystem.
Laserskäraren har två olika styrsystem.


Rad 12: Rad 11:


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
!rowspan=18 | Ingångar || Ansl. || Typ || Funktion
!rowspan=19 | Ingångar ||rowspan=17| PLC || Ansl. || Typ || Funktion
|-
|-
!rowspan=16| PLC || I1 ||  || Indikering nödstopp
|| I1 ||  || Indikering nödstopp
|-
|-
|| || I2 ||  || Lucka öppen
|| I2 ||  || Lucka öppen
|-
|-
|| || I3 ||  || Ventilation tryckvakt
|| I3 ||  || Ventilation tryckvakt
|-
|-
|| || I4 ||  || Tryckluft tryckvakt
|| I4 ||  || Tryckluft tryckvakt
|-
|-
|| || I5 ||  || Kylvätska flöde
|| I5 ||  || Kylvätska flöde
|-
|-
|| || I6 ||  || Servicebrytare #1
|| I6 ||  || Servicebrytare #1
|-
|-
|| || I7 ||  || Servicebrytare #2
|| I7 ||  || Startsignal laser
|-
|-
|| || I8 ||  || RFID unlock
|| I8 ||  || Tom
|-
|-
|| || I9 ||  || RFID lock
|| I9 ||  || Tom
|-
|-
|| || IA ||  || Tom
|| IA ||  || Tom
|-
|-
|| || IB ||  || Tom
|| IB ||  || Tom
|-
|-
|| || IC ||  || Tom
|| IC ||  || Tom
|-
|-
|| || ID ||  || Tom
|| ID ||  || Tom
|-
|-
|| || IE ||  || Tom
|| IE ||  || Tom
|-
|-
|| || IF ||  || Tom
|| IF ||  || RFID unlock
|-
|-
|| || IG ||  || Tom
|| IG ||  || RFID lock
|-
|-
|rowspan=2| Exp modul || 0V, IH || Analog 0-10 || Luftfilter tryckfall
|rowspan=2| Exp modul || 0V, IH || Analog 0-10 || Luftfilter tryckfall
Rad 50: Rad 49:
|| 0V, PT, IJ || PT100 || Kylvätska temp
|| 0V, PT, IJ || PT100 || Kylvätska temp
|-
|-
! colspan="4" | Utgångar
!rowspan="13" | Utgångar ||rowspan=11| PLC || Ansl. || Typ || Funktion
|-
!rowspan="11" | Utgångar |rowspan=11| PLC || Ansl. || Typ || Funktion
|-
|-
|| Q1 || Relä || Kontaktor matning maskin
|| Q1 || Relä || Kontaktor matning maskin
|-
|-
|| Q2 || Relä || Fläkt 1 - slutande relä
|| Q2 || Relä || Fläkt 1 - Vid lasern
|-
|-
|| Q3 || Relä || Fläkt 2 - slutande relä
|| Q3 || Relä || Fläkt 2 - På vinden
|-
|-
|| Q4 || Relä || Air assist / 24V till magnetventil
|| Q4 || Relä || K3 - eluttag kyl
|-
|-
|| Q5 || Relä || Blockering laser TTL / 24V till relä
|| Q5 || Relä || Air assist / 24V till magnetventil
|-
|-
|| Q6 || Relä || Ljusfyr röd / 24V till lampa
|| Q6 || Relä || Blockering laser TTL / 24V till relä
|-
|-
|| Q7 || Relä || Ljusfyr gul / 24V till lampa
|| Q7 || Relä || Återkoppling RFID
|-
|-
|| Q8 || Relä || Ljusfyr grön / 24V till lampa
|| Q8 || Relä || Ljusfyr grön / 24V till lampa
|-
|-
|| Q9 || Relä || Återkoppling RFID
|| Q9 || Relä || Ljusfyr gul / 24V till lampa
|-
|-
|| QA || Relä || Tom
|| QA || Relä || Ljusfyr röd / 24V till lampa
|-
|-
|rowspan="2" | Exp modul || QB || Analog 0-10V || Tom
|rowspan="2" | Exp modul || QB || Analog 0-10V || Tom
Rad 79: Rad 76:
|-
|-
|}
|}
[[Kategori:Laser]]
278

redigeringar